wtorek, 14 kwietnia 2009

Mamerki-Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych


Na Mazurach, nad Kanałem Mazurskim, 8 km od Węgorzewa, 22 km od Giżycka, 25 km od Kętrzyna, 18 km od Gierłoży znajduje się jeden z najlepiej zachowanych w Polsce, kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej.
Cały obiekt jest bezpieczny i udostępniony do zwiedzania, trasy turystyczne są wygodne i dostosowane do turystów we wszystkich grupach wiekowych. Obiekt posiada wygodny parking dla autokarów i samochodów osobowych, toalety, plastyczną makieta obiektu, wystawę historycznych pamiątek z okresu II wojny, informatory turystyczne.
W latach 1940-1944 zbudowano dla potrzeb 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu około 250 obiektów w tym 30 schronów żelbetonowych, które niezniszczone zachowały się do naszych czasów.
Dużą atrakcją jest bunkier „gigant”, w takim typie bunkra Adolf Hitler mieszkał podczas wojny. Ściany i stropy mają grubość 7 metrów! Na dach, gdzie znajdowało się stanowisko przeciwlotnicze, żołnierze wchodzili po stalowych drabinach.
Kolejne schrony to schrony bojowe, sztabowe, ogromne bunkry, w których ukryto urządzenia techniczne. Korytarze i wnętrza schronów są niezniszczone i dostępne do zwiedzania.
Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów, zostały one opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945.
Mamerki w latach 1941-1944 było samowystarczalnym „miastem” chronionym przez zmechanizowany batalion wartowniczy. Cały obiekt otoczony był zasiekami z drutu kolczastego. Co 300 m znajdowały się betonowe słupy z aparatami telefonicznymi i latarniami oświetlającymi teren. Bezpieczeństwa strzegły 4 wartownie, przed atakami z powietrza chroniły stanowiska dział obrony przeciwlotniczej.
Oprócz schronów w kwaterze zbudowano dziesiątki baraków, w których pracowali sztabowcy, służby łączności, mieściły się kuchnie, kasyna, poczta, kino, kwatery mieszkalne, szpital, sauna i stajnie.Schrony w zależności od typu posiadają dwa lub pięć pomieszczeń, dwie lub cztery strzelnice ryglowane od wewnątrz. Posiadają system wentylacyjny, ślady po filtrach powietrza, instalacji elektrycznej, telefonicznej, centralnym ogrzewaniu i toaletach. Oba wejścia z korytarza posiadały drzwi pancerne oraz gazoszczelne. Maskowanie ścian zewnętrznych trawą morską utwardzoną betonem i specjalnym mchem chroniło schrony przed wykryciem z powietrza.

Kwatera w Mamerkach jest unikalna w skali Europy. Jest to jedyna tak dobrze zachowana kwatera dowodzenia ukazująca potęgę budowli fortyfikacyjnych z okresu II wojny światowej. Wszystkie bunkry są niezniszczone i w całości przetrwały do naszych czasów.
Na dachu największego bunkra została zbudowana dla turystów wieża widokowa z widokiem na jezioro Mamry i okolicę. Inne atrakcje Mamerek to Kanał Mazurski, ogromna betonowa śluza w środku lasu w Leśniewie Górnym, żerowiska bobrów, przystań jachtowa, kąpielisko.

Spisek na życie Hitlera (zamach 20 lipca 1944)
Na terenie kwatery, od czerwca 1941 do lutego 1943, pełni¸ służbę płk Claus Stauffenberg, który prowadził przygotowania do obalenia władzy Hitlera.W ciszy mamerskiego lasu prowadził tajne rozmowy i werbował kolejnych spiskowców. Tu przechowywano materiał wybuchowy, który miał być użyty w zamachu oraz tajne dokumenty dotyczące przejęcia władzy. Jak wspomina jeden ze spiskowców, kpt. Hans von Herwarth „wiosną 1944 roku kpt. Kuhn i por. Hagen wykopali w lesie Mamerskim, niedaleko baraku Wydziału Organizacyjnego sporą jamę i zagrzebali w niej materiał wybuchowy, a nieco dalej najbardziej poufne dokumenty zawierające rozkazy na dzień obalenia Hitlera (...) Z pomocą psów tajna policja odnalazła materiał wybuchowy, chyba był to cud, że policja nie odnalazła naszych tajnych rozkazów. Nie odkopano ich po 20 lipca 1944. Można zatem przypuszczać, że tkwią w ziemi po dzień dzisiejszy w Mamerkach”.

Na podstawie http://www.mamerki.com/










Spojrzenie na okolice z wieży widokowej umieszczonej na najwyższym bunkrze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz